Archived Story

Kingwood leads county’s ranked teams

Published 1:59pm Thursday, January 24, 2013

By MICKEL PONTHIEUX / Sports Reporter

The Kingwood Christian Lions maintained their No. 3 ranking in the Alabama Independent School Association division of the Alabama Sports Writers Association polls released Jan. 24.

The Lions (18-1) handled Bessemer Academy 83-47 in their only game of the week following the cancelation of the contest against No. 1 ranked Lee-Scott.

Vincent (18-5) and Shelby County (19-5) each held steady at No. 5 and No. 6 respectively in their classifications.

The Thompson Warriors (22-3) were the only county team to fall in the rankings. The Warriors went from No. 4 in Class 6A last week to No. 8 in this week’s poll following a 56-54 loss at Wetumpka Jan. 18.

The Coosa Valley Lady Rebels held on to their No. 7 ranking in the girls’ AISA poll. The Calera Lady Eagles (14-6) still picked up votes in Class 4A, but not enough to break into the top-10.

Alabama Sports Writers Association basketball polls
(released Jan. 24)

BOYS
CLASS 6A
1. Hoover (24-1)
2. Mountain Brook (21-3)
3. McGill-Toolen (18-4)
4. Carver-Montgomery (16-1)
5. Lee-Huntsville (26-3)
6. Hazel Green (17-6)
7. Murphy (20-5)
8. Thompson (22-3)
9. Opelika (14-7)
10. Austin (14-6)
Others nominated: Hillcrest-Tuscaloosa (16-7), Jeff Davis (17-7), Minor (14-8), Sparkman (21-4).

CLASS 5A
1. Wenonah (23-1)
2. Paul Bryant (23-3)
3. Sumter Central (17-4)
4. Homewood (20-4)
5. Jackson (19-2)
6. Shelby County (19-5)
7. Sylacauga (16-6)
8. Parker (14-3)
9. Central-Tuscaloosa (15-6)
10. Spanish Fort (21-3)
Others nominated: Athens (16-7), Center Point (18-4), Cullman (18-7), Southside-Gadsden (15-5), West Point (15-8).

CLASS 4A
1. Madison County (16-3)
2. Dallas County (19-5)
3. Douglas (18-4)
4. Brooks (19-5)
5. Brewbaker Tech (16-5)
6. Hokes Bluff (16-5)
7. Dadeville (15-6)
8. Monroe County (17-3)
9. Wilcox Central (15-4)
10. J.O. Johnson (15-8)
Others nominated: Carbon Hill (15-7), Charles Henderson (12-5), Childersburg (15-8), Dora (13-6), Fairview (17-6), Handley (17-5), Hillcrest-Evergreen (12-5).

CLASS 3A
1. Greensboro (18-2)
2. Midfield (15-8)
3. Daleville (21-1)
4. West Morgan (19-4)
5. Leeds (15-8)
6. Geraldine (17-6)
7. Holly Pond (18-4)
8. Mars Hill Bible (19-5)
9. Barbour County (14-6)
10. Sipsey Valley (19-4)
Others nominated: American Christian (14-5), Bayside Academy (19-6), Southside-Selma (16-7), Trinity (14-4).

CLASS 2A
1. Tanner (15-2)
2. Westbrook Christian (20-2)
3. Lanett (19-3)
4. Washington County (13-1)
5. Vincent (18-5)
6. R.C. Hatch (14-6)
7. Houston Academy (17-5)
8. Section (14-6)
9. Francis Marion (15-8)
10. Elba (17-3)
Others nominated: Cold Springs (13-7), Luverne (15-7), North Sand Mountain (15-7), Wicksburg (16-6).

CLASS 1A
1. St. Jude (18-5)
2. Keith (16-8)
3. Collinsville (21-2)
4. Parrish (20-1)
5. Linden (16-1)
6. Marion County (15-4)
7. Brantley (12-3)
8. R.A. Hubbard (12-2)
9. Pickens County (11-5)
10. Skyline (15-5)
Others nominated: Autaugaville (14-4), Cedar Bluff (14-7), Phillips-Bear Creek (16-5), Ragland (16-6), St. Luke’s (16-9), Sumiton Christian (17-5).

AISA
1. Lee-Scott (18-1)
2. Glenwood (21-2)
3. Kingwood (18-1)
4. East Memorial (21-2)
5. Tuscaloosa Academy (17-6)
6. Macon-East (13-6)
7. Evangel Christian (14-8)
8. Fort Dale Academy (15-5)
9. Lyman Ward (15-2)
10. Patrician (16-8)
Others nominated: Ashford Academy (17-6), Escambia Academy (14-4), Morgan Academy (18-5).

GIRLS
CLASS 6A
1. Sparkman (24-0)
2. Shades Valley (22-1)
3. Hoover (16-4)
4. Blount (22-4)
5. Huntsville (22-4)
6. Bob Jones (23-4)
7. Murphy (19-4)
8. Mountain Brook (16-5)
9. Buckhorn (19-6)
10. Carver-Montgomery (17-2)
Others nominated: Austin (17-6), Clay-Chalkville (22-2), Davidson (16-6), Jeff Davis (17-7), Lee-Montgomery (18-5), Opelika (18-3).

CLASS 5A
1. Brewer (21-1)
2. Center Point (17-7)
3. Faith Academy (20-4)
4. Wenonah (22-3)
5. Valley (18-2)
6. Fairfield (16-6)
7. Sylacauga (18-3)
8. Central-Tuscaloosa (18-4)
9. Carroll (20-4)
10. Sumter Central (16-4)
Others nominated: Athens (10-12), Cullman (13-9), East Limestone (20-5), Hayden (16-5), Jackson (15-4).

CLASS 4A
1. Oneonta (21-3)
2. UMS-Wright (20-3)
3. Clarke County (21-2)
4. Jacksonville (18-4)
5. Anniston (24-3)
6. Randolph (19-2)
7. Brewbaker Tech (16-1)
8. Douglas (19-6)
9. Madison County (16-5)
10. Cherokee County (17-4)
Others nominated: Ashford (17-9), Calera (14-6), Carbon Hill (18-5), Childersburg (14-5), Locust Fork (18-5), St. James (18-4).

CLASS 3A
1. Lauderdale County (23-4)
2. Mars Hill Bible (19-6)
3. Pisgah (16-5)
4. Madison Academy (17-7)
5. Midfield (14-8)
6. Deshler (17-6)
7. Holly Pond (19-4)
8. Ashville (20-2)
9. Straughn (22-1)
10. Glencoe (16-7)
Others nominated: Abbeville (14-5), Clements (11-11), Danville (19-7), Greensboro (14-7), Piedmont (18-6), Winfield (14-5).

CLASS 2A
1. Woodland (22-2)
2. Prattville Christian (24-0)
3. North Sand Mountain (19-3)
4. Lexington (19-6)
5. Cold Springs (15-5)
6. Red Bay (13-3)
7. Providence Christian (17-3)
8. Ariton (18-1)
9. Sand Rock (16-5)
10. Lanett (12-8)
Others nominated: Flomaton (16-2), Fyffe (14-7), Lamar County (10-4), Montgomery Academy (12-8), R.C. Hatch (11-3).

CLASS 1A
1. St. Luke’s (21-1)
2. Covenant Christian (20-3)
3. R.A. Hubbard (11-3)
4. Marengo (14-1)
5. Lynn (21-1)
6. Brantley (14-5)
7. Ragland (18-4)
8. Winterboro (22-1)
9. Keith (21-3)
10. Falkville (17-1)
Others nominated: Berry (20-3), Collinsville (18-4), Geneva County (17-3), Holy Spirit (17-6), Notasulga (12-6), Skyline (14-6).

AISA
1. Glenwood (20-2)
2. Lee-Scott (19-3)
3. Lakeside (22-4)
4. Evangel Christian (16-6)
5. Marengo Academy (20-1)
6. Sparta Academy (15-4)
7. Coosa Valley (14-3)
8. Autauga Academy (17-2)
9. Tuscaloosa Academy (17-6)
10. Pickens Academy (14-3)
Others nominated: Ashford Academy (14-10), Fort Dale Academy (13-7), Patrician Academy (14-9).

 

Editor's Picks

Library welcomes Archie Wade and Magic Bunny Merlin

Now you see him, now you don’t! Experience the wonder that only a truly gifted and wonderful magician can bring. Read more