Wildcats, Lions unchanged in poll

Shelby County and Briarwood Christian’s status was unchanged Wednesday in the new Alabama Sports Writers Association football poll for Class 5A.

The Wildcats (7-0) remain No. 4 and can clinch the Class 5A, Region 4 championship at Talladega Friday. Briarwood (6-1) remains No. 7 and travels to Sylacauga Friday, where a win can secure a first-round playoff game at home.

Vincent received one vote in last week’s poll, but fell from the Class 2A receiving votes list after losing to Fultondale Friday.

ASWA prep football rankings with record and first-place votes in parentheses:

Class 6A

1. Prattville (6-1) (25) 389

2. Tuscaloosa Co. (7-0) (10) 345

3. Hoover (6-1) 260

4. McGill-Toolin (6-1) 207

5. Auburn (7-0) 205

6. Mountain Brook (6-1) 141

7. Opelika (6-1) 140

8. Oxford (6-1) 90

9. Minor (7-0) 72

10. Davidson (6-1) 68

Also receiving votes: Murphy (6-1) 28, Wetumpka (6-1) 18, Vestavia Hills (5-2) 16, Hewitt-Trussville (5-2) 4, Florence (5-2) 4, Foley (5-2) 3, Fairhope (4-3) 2, Theodore (5-2) 2, Enterprise (4-3) 1.

Class 5A

1. Central-Tuscaloosa (6-0) (21) 374

2. Hartselle (7-0) (13) 327

3. Vigor (7-0) (3) 296

4. Shelby Co. (7-0) 220

5. Russellville (6-1) 181

6. Carver-Montgomery (7-0) 162

7. Briarwood Chr. (6-1) 139

8. Cullman (6-1) 104

9. Spanish Fort (7-0) 84

10. Madison Co. (7-0) 57

Also receiving votes: Walker (6-1) 19, Valley (6-1) 10, Tallassee (6-1) 8, McAdory (4-2) 6, Fairfield (5-2) 3, Charles Henderson (4-3) 3, Fort Payne (6-1) 1, Erwin (5-2) 1.

Class 4A

1. Deshler (6-1) (25) 369

2. Lincoln (7-0) (6) 317

3. Brooks (7-0) (4) 301

4. North Jackson (6-1) 235

5. Handley (6-1) 188

6. Midfield (7-0) 178

7. Cherokee Co. (7-0) 149

8. Thomasville (5-2) 96

9. Fairview (6-1) 37

10. Elmore Co. (6-1) 29

Also receiving votes: Alexandria (6-1) 27, UMS-Wright (5-2) 27, Oneonta (6-1) 11, Bibb Co. (6-1) 10, Jackson (5-2) 4, Plainview (5-2) 4, Fayette Co. (5-2) 4, Jemison (6-1) 4, Guntersville (5-2) 3, Opp (5-2) 2.

Class 3A

1. T.R. Miller (7-0) (25) 389

2. Leeds (7-0) (8) 332

3. Straughn (7-0) (1) 271

4. West Morgan (6-1) 210

4. Hamilton (7-0) 210

6. Dadeville (7-0) 188

7. Colbert Co. (5-2) 135

8. Elkmont (6-1) 77

9. Elkmont (5-1) 65

10. Daleville (6-1) 58

Also receiving votes: Piedmont (6-1) 19, Sardis (6-1) 13, Susan Moore (6-1) 8, Gordo (5-2) 8, Sheffield (5-2) 4, Trinity (5-2) 1

Class 2A

1. Leroy (7-0) (35) 420

2. Clay Co. (7-0) 314

3. Tanner (7-0) 267

4. Sand Rock (7-0) 217

5. Fyffe (6-1) 213

6. Winston Co. (7-0) 171

7. Houston Acad. (6-1) 115

8. American Christian (6-1) 82

9. Geraldine (6-1) 72

10. Pickens Co. (6-1) 64

Also receiving votes: Reeltown (6-1) 38, Flomaton (6-1) 8, Fultondale (5-2) 3, Red Bay (4-3) 3, Lanett (5-2) 3, Saint Jude (6-1) 3, West End Walnut Grove (5-2) 1, Lamar County (6-1) 1.

Class 1A

1. Sweet Water (7-0) (35) 420

2. Brantley (7-0) 309

3. Hazlewood (7-0) 278

4. Linden (7-0) 243

5. Talladega Co.-Central (6-1) 197

6. Wadley (6-1) 146

7. Loachapoka (6-1) 117

8. Maplesville (5-1) 89

9. R.A. Hubbard (6-1) 68

10. Berry (7-0) 42

Also receiving votes: McKenzie (6-1) 36, Cedar Bluff (6-1) 31, Appalachian (6-1) 11, J.U. Blacksher (6-1) 5, Speake (6-1) 2, Lynn (5-2) 1.

AISA

1. Southern Acad. (6-0) (22) 379

2. Edgewood Acad. (6-0)(1) 296

3. Pike Liberal Arts (6-0)(4) 282

4. Monroe Acad. (6-0)(8) 273

5. S. Choctaw Acad. (6-1) 210

6. Bessemer Acad. (5-1) 175

7. Patrician Acad. (5-0) 126

8. Glenwood School (4-2) 86

9. Lee-Scott Acad. (5-1) 76

10. Tuscaloosa Acad. (6-1) 41