FINAL Shelby County election results

Shelby County citizens went to the polls Nov. 2 to vote in the general election for various state and local races. Check out the results here.

Governor (75 of 76 voting machines reporting)

Robert Bentley (R) — 49,118  (Bentley has won Shelby County)

Ron Sparks (D) — 13,577

Lieutenant Governor (75 of 76 voting machines reporting)

Jim Folsom Jr. (D) — 19,400

Kay Ivey (R) — 43,448 (Ivey has won Shelby County)

U.S. Senator (75 of 76 voting machines reporting)

William Barnes (D) — 10,858

Richard Shelby (R) — 52,239 (Shelby has won Shelby County)

Attorney General (75 of 76 voting machines reporting)

James Anderson (D) — 14,263

Luther Strange (R) — 48,709 (Strange has won Shelby County)

State Representative, District 42 (5 of 6 voting machines reporting)

Jimmy Martin (D) — 535

Kurt Wallace (R) — 593 (Wallace has won Shelby County)

State Representative, District 43 (30 of 31 voting machines reporting)

Mary Sue McClurkin (R) — 16,177 (McClurkin has won Shelby County)

Virginia Sweet (D) — 3,924

State Supreme Court, Place 1 (75 of 76 voting machines reporting)

Rhonda Chambers (D) — 11,081

Kelli Wise (R) — 51,121 (Wise has won Shelby County)

State Supreme Court, Place 2 (75 of 76 voting machines reporting)

Tom Edwards (D) — 10,879

Mike Bolin (R) — 51,381 (Bolin has won Shelby County)

State Supreme Court, Place 3 (75 of 76 voting machines reporting)

Mac Parsons (D) — 15,024

Tom Parker (R) — 46,949 (Parker has won Shelby County)

Court of Civil Appeals Judge (75 of 76 voting machines reporting)

Deborah Bell Paseur (D) — 12,808

Tommy Bryan (R) — 48,911 (Bryan has won Shelby County)

Secretary of State (75 of 76 voting machines reporting)

Scott Gilliland (D) — 12,582

Beth Chapman (R) — 49,889 (Chapman has won Shelby County)

State Treasurer (75 of 76 voting machines reporting)

Charley Grimsley (D) — 13,136

Young Boozer (R) — 49,265 (Boozer has won Shelby County)

State Auditor (75 of 76 voting machines reporting)

Miranda Joseph (D) —10,837

Samantha Shaw (R) — 50,704 (Shaw has won Shelby County)

Commissioner of Agriculture (75 of 76 voting machines reporting)

Glen Zorn (D) — 13,970

John McMillan (R) — 48,138 (McMillan has won Shelby County)

Public Service Commission, Place 1 (75 of 76 voting machines reporting)

Jan Cook (D) — 13,430

Twinkle Cavanaugh (R) — 48,685 (Cavanaugh has won Shelby County)

Public Service Commission, Place 2 (75 of 76 voting machines reporting)

Susan Parker (D) — 15,470

Terry Dunn (R) — 46,337 (Dunn has won Shelby County)

Member, State Board of Education (31 of 32 voting machines reporting)

Kimberly Drake (D) — 3,034

Charles Elliott (R) — 16,447 (Elliott has won Shelby County)

The below candidates are unopposed:

State Senator, District 14

Cam Ward (R)

State Senator, District 15

Slade Blackwell (R)

State Senator, District 16

Jabo Waggoner (R)

State Representative, District 41

Mike Hill (R)

State Representative, District 48

Greg Canfield (R)

State Representative, District 49

April Weaver (R)

State Representative, District 50

Jim McClendon (R)

Court of Criminal Appeals Judge

Jim Main (R)

Circuit Court Judge, 18th Circuit, Place 1

Hub Harrington (R)

Circuit Court Judge, 18th Circuit, Place 3

Michael Joiner (R)

Circuit Court Judge, 18th Circuit, Place 4

Dan Reeves (R)

District Attorney, 18th Circuit

Robby Owens (R)

District Court Judge, Shelby County, Place 1

Jim Kramer (R)

Shelby County Sheriff

Chris Curry (R)

Shelby County Coroner

Diana Hawkins (R)

Superintendent, Shelby County Board of Education

Randy Fuller (R)

Shelby County Board of Education, Place 1

Jane Hampton (R)

Shelby County Board of Education, Place 2

Aubrey Miller (R)