County teams move up in ASWA rankings

By MICKEL PONTHIEUX / Sports Reporter

Three Shelby County high school boys’ basketball teams moved up in the rankings of the latest Alabama Sports Writers Association basketball polls released Jan. 31.

The Thompson Warriors (24-3) made the largest leap of any Shelby County team in the rankings. The Warriors moved up to No. 4 in Class 6A from No. 8 last week. Thompson has won six of its last seven games and will host their area tournament starting Feb. 7.

The Vincent Yellow Jackets moved up two sports to No. 3 in Class 2A. The Yellow Jackets (20-5) finished with an 8-0 record in Area 13 play. This season marks the second consecutive year that Vincent has finished undefeated in area play and will host the area tournament beginning Feb. 5.

The Shelby County Wildcats (22-5) moved up to No. 5 in Class 5A. The Wildcats have won six straight games and finished 6-0 in Area 8 play.

The Kingwood Christian Lions (20-1) ended the regular season ranked No. 3 in the Alabama Independent School Association. The Lions have held steady at No. 3 in the division for the past three weeks. Kingwood opens play at the AISA Class 3A, Region 2 tournament Jan. 31 against Monroe Academy.

The Coosa Valley Academy Lady Rebels (16-4) finished the regular season No. 9 in the girls’ AISA poll. Coosa Valley dropped two games to No. 2 Glenwood and No. 10 Autauga Academy in the past week to drop two spots from last week.

The Calera Lady Eagles (15-7) have continued to pick up votes in Class 4A, but have not cracked into the top-10.

Alabama Sports Writers Association  Basketball Polls
(Released Jan. 31)
BOYS
CLASS 6A
1. Carver-Montgomery (20-1)
2. Lee-Huntsville (27-3)
3. Hoover (26-2)
4. Thompson (24-3)
5. Murphy (21-6)
6. McGill-Toolen (19-6)
7. Jeff Davis (20-7)
8. Mountain Brook (22-5)
9. Austin (15-6)
10. Hillcrest-Tuscaloosa (18-7)
Others nominated: Blount (18-6), Hazel Green (19-7), Opelika (16-8), Oxford (21-6), Smiths Station (21-5), Sparkman (22-6).

CLASS 5A
1. Wenonah (25-1)
2. Paul Bryant (24-3)
3. Sumter Central (18-4)
4. Jackson (21-2)
5. Shelby County (23-5)
6. Central-Tuscaloosa (17-6)
7. Athens (19-7)
8. St. Paul’s (16-6)
9. Talladega (19-8)
10. Homewood (21-6)
Others nominated: Columbia (17-8), Parker (15-5), Southside-Gadsden (16-5), Spanish Fort (21-5).

CLASS 4A
1. Dallas County (21-5)
2. Brewbaker Tech (18-5)
3. Wilcox Central (17-4)
4. Madison County (19-4)
5. J.O. Johnson (16-9)
6. Monroe County (17-4)
7. Brooks (21-6)
8. Carbon Hill (17-8)
9. Childersburg (17-9)
10. Douglas (18-7)
Others nominated: Charles Henderson (14-6), Dadeville (16-8), Dora (15-7), Hillcrest-Evergreen (13-6), Hokes Bluff (16-8).

CLASS 3A
1. Greensboro (21-2)
2. West Morgan (22-4)
3. Midfield (16-9)
4. Mars Hill Bible (22-5)
5. Geraldine (19-6)
6. Barbour County (17-6)
7. Leeds (16-9)
8. Bayside Academy (21-6)
9. Daleville (23-2)
10. Trinity (17-4)
Others nominated: American Christian (17-6), Holly Pond (19-5), Sipsey Valley (21-5), Southside-Selma (17-8), Straughn (16-5), White Plains (22-5).

CLASS 2A
1. Tanner (19-2)
2. Washington County (16-1)
3. Vincent (20-5)
4. R.C. Hatch (16-6)
5. Lanett (20-5)
6. Westbrook Christian (22-3)
7. Elba (20-3)
8. Houston Academy (19-6)
9. Wicksburg (18-6)
10. Section (15-8)
Others nominated: Francis Marion (15-10), Luverne (16-8), North Sand Mountain (17-8), Prattville Christian (20-8).

CLASS 1A
1. St. Jude (21-5)
2. Collinsville (23-2)
3. Parrish (23-1)
4. Keith (17-9)
5. Linden (19-1)
6. Cedar Bluff (17-7)
7. Ragland (19-6)
8. Marion County (19-5)
9. St. Luke’s (17-9)
10. Skyline (18-6)
Others nominated: Autaugaville (15-5), Brantley (14-5), Phillips-Bear Creek (20-6), Pickens County (14-6), Sacred Heart (20-5), Sumiton Christian (19-6).

AISA
1. Glenwood (24-2)
2. Lee-Scott (18-2)
3. Kingwood (20-1)
4. East Memorial (24-2)
5. Evangel Christian (16-8)
6. Macon-East (16-6)
7. Tuscaloosa Academy (19-7)
8. Lyman Ward (16-3)
9. Fort Dale Academy (16-6)
10. Patrician (18-9)
Others nominated: Ashford Academy (19-7), Cornerstone (12-4), Eastwood (16-9), Escambia Academy (15-5), Morgan Academy (20-7).

GIRLS
CLASS 6A
1. Sparkman (27-0)
2. Shades Valley (27-1)
3. Hoover (19-4)
4. Blount (24-4)
5. Bob Jones (25-4)
6. Huntsville (22-6)
7. Murphy (21-4)
8. Mountain Brook (18-5)
9. Carver-Montgomery (20-2)
10. Austin (19-6)
Others nominated: Buckhorn (20-7), Clay-Chalkville (24-3), Davidson (18-6), Jeff Davis (20-7),Lee-Montgomery (19-6).

CLASS 5A
1. Brewer (24-1)
2. Center Point (18-9)
3. Faith Academy (22-4)
4. Wenonah (24-5)
5. Valley (21-2)
6. Sylacauga (21-3)
7. Fairfield (17-8)
8. Central-Tuscaloosa (20-4)
9. Carroll (22-4)
10. Athens (13-12)
Others nominated: Cullman (14-9), Hayden (19-5), Jackson (17-4), Lawrence County (20-6).

CLASS 4A
1. Oneonta (23-3)
2. UMS-Wright (22-3)
3. Clarke County (21-3)
4. Jacksonville (20-4)
5. Brewbaker Tech (18-1)
6. Anniston (24-4)
7. Madison County (18-6)
8. Randolph (20-3)
9. Douglas (21-8)
10. Cherokee County (19-6)
Others nominated: Calera (15-7),Carbon Hill (21-5),Childersburg (15-6),Locust Fork (18-8),St. James (18-4).

CLASS 3A
1. Lauderdale County (25-4)
2. Mars Hill Bible (22-6)
3. Madison Academy (20-7)
4. Pisgah (16-7)
5. Midfield (16-9)
6. Deshler (19-7)
7. Holly Pond (22-4)
8. Ashville (22-3)
9. Straughn (25-2)
10. Danville (21-8)
Others nominated: Abbeville (16-5), Clements (15-12),Glencoe (17-9), Greensboro (17-6),Piedmont (20-6),Winfield (17-6).

CLASS 2A
1. Woodland (26-2)
2. Prattville Christian (27-0)
3. North Sand Mountain (23-3)
4. Lexington (23-6)
5. Red Bay (21-3)
6. Cold Springs (17-6)
7. Providence Christian (19-3)
8. Ariton (21-1)
9. Sand Rock (18-6)
10. Flomaton (19-2)
Others nominated: Aliceville (18-4), Fyffe (16-8), Lamar County (14-4), Montgomery Academy (14-9),R.C. Hatch (13-3).

CLASS 1A
1. St. Luke’s (22-1)
2. Covenant Christian (22-3)
3. R.A. Hubbard (15-4)
4. Lynn (24-1)
5. Marengo (14-2)
6. Brantley (17-6)
7. Ragland (19-5)
8. Winterboro (25-2)
9. Keith (22-3)
10. Falkville (17-2)
Others nominated: Berry (21-4), Collinsville (20-4), Geneva County (19-3), Holy Spirit (20-6), Notasulga (15-6),Skyline (17-7).

AISA
1. Lee-Scott (20-3)
2. Glenwood (22-3)
3. Lakeside (24-5)
4. Evangel Christian (18-6)
5. Sparta Academy (17-4)
6. Tuscaloosa Academy (20-6)
7. Marengo Academy (21-2)
8. Wilcox Academy (16-5)
9. Coosa Valley (16-4)
10. Autauga Academy (20-2)
Others nominated: Ashford Academy (17-10),Fort Dale Academy (14-8),Hooper Academy (15-11),Pickens Academy (16-3).