All-State: 20 county football players make 2016 All-State team

By ALEC ETHEREDGE | Sports Editor

The 2016 football season has been at a close for several weeks now and we have since seen the best coach and players from around Shelby County named to the All-County team. The ASWA also met during that time period and officially hammered out who was named to the 2016 All-State teams for classes 1-7A, as well as the AISA. Throughout each of the classifications there is a First and Second Team offense and defense as well as an Honorable Mention category.

This year Shelby County saw 20 players get an extra Christmas present and make the team, including several first team honorees. Briarwood, Montevallo and Thompson saw the most players make the team with four apiece, while Chelsea had three, Spain Park had two, Calera had one, Oak Mountain had one and Cornerstone Christian had one. Those 20 players included eight members on the First Team, five on Second Team and seven as Honorable Mention players.

Briarwood was the most represented when it came to First Team guys. Will Baumbach a 6-foot-2, 225-pound senior was named as a 5A First Team offensive lineman. Gabe Russell was named to the First Team defense along with teammate Champ Stewart to give the Lions three First Team players.

Champ Stewart makes a tackle for Briarwood earlier in the year. Stewart was named to the First Team defense in Class 5A after he helped lead the Lions to the semifinals of the AHSAA playoffs. (File)

Champ Stewart makes a tackle for Briarwood earlier in the year. Stewart was named to the First Team defense in Class 5A after he helped lead the Lions to the semifinals of the AHSAA playoffs. (File)

Montevallo was also represented well on the 3A First Team as Tyler Olds and Demetrius Smith were both honored with the achievement on the defensive side of the ball.

Montevallo defensive end Demetrius Smith makes a tackle earlier this year. Smith was named to the defensive First Team in 3A as a junior. (File)

Montevallo’s Tyler Olds makes a tackle earlier this year. Olds was named to the First Team in Class 3A. (File)

Shelby County Player of the Year Zalon Reynolds represented Chelsea on the First Team offense in the 6A classification. The undersized back was very deserving of the honor after rushing for 1,886 yards and 17 TDs on 249 carries this season without losing a fumble.

Thompson defensive back Myles Brown was the only 7A player from the county to receive First Team honors. The junior safety had seven interceptions and 14 pass breakups this season.

Jo-Jo Joiner of Cornerstone Christian was named to the AISA First Team offense after posting 806 yards and 15 TDs on just 36 receptions in 2016.

The first thing that sticks out on the transition from First to Second Team is Tre’Shawn Brown. The talented receiver had 1,100 yards receiving and 11 touchdowns on just 72 receptions. He was arguably one of the best receivers in the state and was named as a Second Team Athlete. Brown could have easily been a First Team guy at the receiver or athlete position.

Tre’Shawn Brown catches a pass for Montevallo during the season. The talented receiver was up for Player of the Year in the county and honestly should’ve been higher than the second team. (File)

Tre’Shawn Brown catches a pass for Montevallo during the season. The talented receiver was up for Player of the Year in the county and honestly should’ve been higher than the second team. (File)

William Gray of Briarwood was also named as a Second Team Athlete after helping lead the Lions to the semifinals of the AHSAA playoffs from the quarterback position. He threw for 1,650 yards and 22 TDs, while running for an additional 689 yards and 12 TDs. Not only was the 2,339 yards impressive, but the 34 total TDs were monumental for Briarwood.

Spain Park 6-foot-2, 255-pound offensive lineman Bredt Stover was also named to the Second Team offense in Class 7A. The three-year starter was one of four players to make the First or Second Team from 7A. Teammate Larry Wooden also ended up making an appearance on the second team offense. Stover led the way for the powerful runner, but Wooden has been a force for Spain Park the last several years and was the key to last season’s state championship appearance.

Nick Mobley, a senior linebacker from Thompson, was the third of the 7A players mentioned. Mobley made the Second Team defense after posting 141 tackles, 23 tackles for loss, three sacks and one interception for the Warriors during his senior year.

Thompson linebacker Nick Mobley (29) was named to the 7A second team defense for his senior season accolades. (File)

Thompson linebacker Nick Mobley (29) was named to the 7A second team defense for his senior season accolades. (File)

Honorable Mentions included each of the following:

7A:

Amari Kight, sophomore offensive lineman, Thompson.

Mackie McNeal, junior defensive lineman, Thompson.

Nick Carney, senior punter, Oak Mountain.

6A:

Matt Marquet, senior quarterback, Chelsea.

Tyler Thomas, senior kicker, Chelsea.

5A:

Mackenan Thompson, senior offensive lineman, Calera.

3A:

Zac Oden, senior quarterback, Montevallo.

The entire list can be found below:

2016 ASWA ALL-STATE FOOTBALL TEAM

CLASS 7A

FIRST TEAM

Offense

QB: Bubba Thompson, McGill-Toolen, Sr., 6-2, 180

RB: Jaxton Carson, Central-Phenix City, Sr., 5-10, 210

RB: Garrett Morris, Auburn, Jr., 6-2, 200

RB: Damon Williams, Gadsden City, Sr., 6-2, 185

REC: Justyn Ross, Central-Phenix City, Jr., 6-4, 195

REC: Henry Ruggs III, Lee-Montgomery, Sr., 6-0, 181

REC: Marlon Williams, McGill-Toolen, Sr., 6-1, 200

OL: Austin Carter, Hoover, Sr., 6-1, 255

OL: Price Delk, Mountain Brook, Sr., 6-2, 240

OL: Preston Mixon, Jeff Davis, Sr., 6-4, 296

OL: Anthony Pettway, Davidson, Sr., 6-0, 295

OL: Kendall Randolph, Bob Jones, Sr., 6-5, 285

K: Barret Pickering, Hoover, Jr., 6-0, 175

 

Defense

DB: Ben Abercrombie, Hoover, Sr., 5-11, 180

DB: Myles Brown, Thompson, Jr., 5-11, 170

DB: Zyon Gilbert, Jeff Davis, Sr., 6-1, 176

DB: Marcus Jones, Enterprise, Sr., 5-9, 172

LB: Markail Benton, Central-Phenix City, Sr., 6-3, 230

LB: Will Ignont, Buckhorn, Sr., 6-2, 230

LB: Carlton Martial, McGill-Toolen, Sr., 5-11, 215

LB: Monty Rice, James Clemens, Sr., 6-2, 235

DL: Neil Farrell, Murphy, Sr., 6-4, 295

DL: LaBryan Ray, James Clemens, Sr., 6-4, 270

DL: Christon Taylor, Hoover, Sr., 6-0, 210

DL: Damian Thompson, Gadsden City, Sr., 6-2, 295

P: Andrew Osteen, Enterprise, Jr., 6-1, 160

 

Athlete

Darius Bracy, Baker, Sr., 5-10, 175

Grayson Cash, Hewitt-Trussville, Sr., 6-0, 195

Hunter Gibson, Sparkman, Jr., 6-0, 182

Noah Igbinoghene, Hewitt-Trussville, Sr., 6-0, 195

 

SECOND TEAM

Offense

QB: Connor Adair, Hewitt-Trussville, Sr., 6-4, 205

RB: Bradley Belt, James Clemens, Sr., 6-2, 190

RB: Donte Edwards, Davidson, Sr., 5-9, 190

RB: Larry Wooden, Spain Park, Sr., 6-0, 187

REC: James Clemons, Davidson, Sr., 6-1, 190

REC: Marquis Johnson, Lee-Montgomery, Sr., 6-4, 208

REC: Chris Sullivan, Theodore, Sr., 6-2, 175

OL: Clayton McConnell, Foley, Sr., 6-3, 270

OL: Patrick Nuss, Vestavia Hills, Sr., 6-7, 280

OL: Quadrick Rice, Gadsden City, Sr., 6-3, 305

OL: Jahlil Ryles, Central-Phenix City, Jr., 6-3, 290

OL: Bredt Stover, Spain Park, Sr., 6-2, 255

K: Mason Dilliard, Mountain Brook, Sr., 5-9, 170

 

Defense

DB: Avery Atkins, Auburn, Jr., 6-0, 190

DB: Chase Brown, Hoover, Jr., 5-11, 176

DB: Keron Delince, Central-Phenix City, Sr., 5-9, 165

DB: Jay Hawthorne, Bob Jones, Sr., 6-0, 175

LB: Kholbe Coleman-Abrams, Hoover, Sr., 6-0, 217

LB: Kendric Haynes, Murphy, Sr., 6-1, 220

LB: John Jenkins, James Clemens, Sr., 6-2, 215

LB: Nick Mobley, Thompson, Sr., 6-0, 210

DL: Alec Jackson, Jeff Davis, Sr., 6-5, 276

DL: Darius Jones, Enterprise, Sr., 6-2, 240

DL: Allen Love, Huffman, Sr., 6-3, 275

DL: Christian Smith, Hewitt-Trussville, Sr., 6-2, 298

P: Tedarrian Murray, Lee-Montgomery, So., 6-0, 200

 

Athlete

Brad Anderson, Bob Jones, Sr., 5-8, 170

Travez Bozeman, Jeff Davis, Sr., 5-10, 174

Cincere Flowers, Enterprise, Sr., 5-9, 178

Brandon Hinton, McGill-Toolen, Sr., 5-8, 170

 

Honorable mention

QB: Cephus Johnson, Davidson, Sr.; Devin Kimbrough, Sparkman, Jr.

RB: Elliott McElwain, Hewitt-Trussville, Jr.

REC: Milkhi Stewart, Bob Jones, Sr.; Chance Warren, Enterprise, Jr.

OL: Amari Kight, Thompson, So.; Mike Maye, Hoover, Jr.

K: Joseph Montano, Davidson, So.; Alvin Rentaria, Central-Phenix City, Sr.

DB: Darius Kearse, Enterprise, Sr.; Rory McCurdy, Huffman, Sr.

LB: Will Wetzler, Mountain Brook, Sr.; Keonte White, Enterprise, Sr.

DL: Mackie McNeal, Thompson, Jr.; Michael Sharpley, James Clemens, Sr.

P: Nick Carney, Oak Mountain, Sr.; Brody Droppleman, James Clemens, Jr.

Athlete: Jaelyn Fleming, Gadsden City, Jr.; Larry Rembert, McGill-Toolen, Sr.

 

COACH OF THE YEAR

Matt Scott, Gadsden City

 

CLASS 6A

FIRST TEAM

Offense

QB: Malik Cunningham, Park Crossing, Sr., 6-1, 185

RB: Weldrin Ford, Opelika, Sr., 5-8, 205

RB: Zalon Reynolds, Chelsea, Sr., 5-7, 190

RB: LaDarius Woods, Decatur, Sr., 5-10, 211

REC: Jaylond Adams, Minor, Sr., 5-10, 176

REC: Nico Collins, Clay-Chalkville, Sr., 6-5, 210

REC: Jaleel Heard, Opelika, Sr., 6-0, 190

OL: Jonathan Bishop, Ramsay, Sr., 6-2, 305

OL: RaKavius Chambers, Opelika, Sr., 6-4, 300

OL: Marcus Jenkins, Park Crossing, Jr., 6-4, 328

OL: Marquice Robinson, Austin, Jr., 6-4, 305

OL: Clay Webb, Oxford, So., 6-3, 310

K: Jake Lane, Park Crossing, Sr., 6-1, 155

 

Defense

DB: Kordell Jackson, Ramsay, Sr., 5-10, 175

DB: Owen Lovell, Cullman, Sr., 6-4, 225

DB: De’Marquis Russell, Carver-Montgomery, Jr., 5-10, 175

DB: J’marick Woods, Florence, Sr., 6-4, 205

LB: KJ Britt, Oxford, Sr., 6-1, 230

LB: Thomas Johnston, Spanish Fort, Sr., 6-2, 220

LB: Josh Marsh, Decatur, Jr., 6-3, 215

LB: T.D. Moultry, Jackson-Olin, Sr., 6-2, 225

DL: Marese McBride, Daphne, Jr., 6-2, 240

DL: Marquel Shelton, Bessemer City, Sr., 6-1, 241

DL: Alfred Thomas, Sidney Lanier, Jr., 6-2, 260

DL: Stacy Willis, Minor, Sr., 6-0, 210

P: Braden Galowitch, Muscle Shoals, Sr., 6-1, 170

 

Athlete

Malcolm Askew, McAdory, Sr., 6-0, 195

Baniko Harley, Ramsay, Sr., 6-2, 175

Kadarius Toney, Blount, Sr., 6-0, 185

Seth Williams, Paul Bryant, Jr., 6-3, 203

 

SECOND TEAM

Offense

QB: Cole Frederick, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr., 6-0, 190

RB: Antonio Robinson, Austin, Sr., 5-10, 170

RB: Brian Robinson, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr., 6-1, 213

RB: Alaric Williams, Southside-Gadsden, Sr., 6-1, 213

REC: Joshua Horn, Ramsay, Sr., 6-1, 180

REC: Marques Mason, Bessemer City, So., 6-2, 191

REC: Collins Woods III, Blount, Jr., 6-3, 190

OL: Jake Andrews, Stanhope Elmore, Jr., 6-2, 280

OL: Hunter Brannon, Cullman, Sr., 6-3, 275

OL: Kent Foster, Pell City, Sr., 6-3, 310

OL: Brett Houston, Oxford, Sr., 6-4, 350

OL: Matt Trehern, Saraland, Sr., 6-3, 290

K: Kaleb Mosley, Carver-Montgomery, Jr., 5-9, 180

 

Defense

DB: Desmond James, Spanish Fort, So., 6-0, 165

DB: Jordyn Peters, Muscle Shoals, Sr., 6-3, 185

DB: Tyrese Swoopes, Austin, Sr., 5-9, 165

DB: Carson Williams, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr., 6-0, 175

LB: Cameron Bright, Park Crossing, Sr., 6-1, 210

LB: Jamal Brooks, Bessemer City, Sr., 6-1, 227

LB: Steven Crowder, Gardendale, Sr., 6-1, 220

LB: Zack Yancey, Opelika, Sr., 5-10, 215

DL: Jale’N Gladney, Ramsay, Sr., 6-0, 290

DL: DeNadio Madison, Blount, Sr., 6-0, 240

DL: Justin Thomas, Spanish Fort, Sr., 6-5, 260

DL: Jamal Woods, Hueytown, Sr., 6-3, 248

P: Jack Peavey, Oxford, Sr., 5-10, 190

 

Athlete

Dwan James, LeFlore, Sr., 5-9, 190

Reyard Ellis, Shades Valley, Sr., 6-1, 215

Kavosiey Smoke, Wetumpka, Jr., 6-0, 210
John David Worth, Opelika, Sr., 5-10, 195

 

HONORABLE MENTION

QB: JaCure’ Jackson, Minor, Sr.; Matt Marquet, Chelsea, Sr.

RB: Carlos Davis, Muscle Shoals, Jr.; Tyetus Smith-Lindsey, Oxford, So.

REC: Torin Mayhew, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr.; Malieq Senior, Austin, Sr.

OL: Dawson Cazola, Gardendale, Sr.; Tyler Jernigan, Baldwin Co., Jr.

K: Tristin Skinner, Cullman, Sr.; Tyler Thomas, Chelsea, Sr.

DB: Will Boler, Opelika, Sr.; Mackell Pippen, Jackson-Olin, Sr.

LB: Hunter Oltmer, Muscle Shoals, Sr.; Brody Syer, Oxford, Jr.

Dl: Keiland Clayton, Clay-Chalkville, Sr.; Jia Langford, Park Crossing, Jr.

P: Nathan Cobb, Florence, Jr.; Diego Guajardo, Daphne, So.

Athlete: Myles Henderson, Daphne, Sr.; Coynis Miller, Jackson-Olin, Jr.

 

COACH OF THE YEAR

Reuben Nelson, Ramsay

 

CLASS 5A

FIRST TEAM

Offense

QB: Bo Nix, Scottsboro, So., 6-1, 190

RB: DeKarlos Billingsley, Scottsboro, Sr., 5-11, 195

RB: Eric Evans, Jemison, Jr., 5-9, 205

RB: La’Damian Webb, Beauregard, Jr., 5-8, 184

REC: Demond Brown, Wenonah, Sr., 6-3, 150

REC: Andy Noles, Etowah, Sr., 5-9, 160

REC: Trey Peters, Mortimer Jordan, Sr., 6-0, 170

OL: Will Baumbach, Briarwood, Sr., 6-2, 225

OL: Peyton Nance, Etowah, Sr., 6-1, 305

OL: Austin Stidham, Russellville, Sr., 6-5, 260

OL: Kameron Stutts, Brooks, Jr., 6-5, 320

OL: Corbett Walker, Beauregard, Sr., 6-0, 240

K: Wilson Beaverstock, St. Paul’s, Jr., 5-10, 175

 

Defense

DB: Zach Feaster, Beauregard, Sr., 6-1, 210

DB: Austin Freeman, Scottsboro, Sr., 6-0, 165

DB: Myles Mason, Pleasant Grove, Jr., 6-3, 190

DB: Tamaurice Smith, St. Paul’s, Sr., 5-9, 175

LB: Hunter Feaster, Beauregard, Jr., 6-1, 185

LB: Jackson Menefee, Guntersville, Sr., 5-11, 205

LB: Gabe Russell, Briarwood, Jr., 6-0, 185

LB: Giovanni Williams, Wenonah, Sr., 6-0, 230

DL: GaJuan Davis, Carroll, Sr., 6-2, 220

DL: Ryan Johnson, St. Paul’s, Sr., 6-4, 255

DL: D.J. Smith, Beauregard, Sr., 6-2, 255

DL: Champ Stewart, Briarwood, Sr., 6-3, 215

P: Joe Gurley, Brooks, Sr., 6-3, 200

 

Athlete

Jalyn Armour-Davis, St. Paul’s, Jr., 6-1, 170

Charles Crawford, Vigor, Sr., 5-10, 175

Andrew Driskill, Crossville, Jr., 6-0, 180

Alex Hernandez, West Point, Sr., 5-10, 225

 

SECOND TEAM

Offense

QB: Daulton Hyatt, Etowah, Sr., 6-4, 185

RB: Spencer Brown, Mortimer Jordan, Sr., 6-0, 232

RB: CJ Roberts, Carroll, Sr., 6-0, 195

RB: Alex Thomason, Sylacauga, Sr., 5-10, 198

REC: Davyn Flenord, Central-Clay Co., Sr., 6-2, 185

REC: Emil Smith, Etowah, So., 6-1, 175

REC: Quinton Sutton, Marbury, Sr., 5-10, 155

OL: Trent Brake, Corner, Sr., 6-5, 285

OL: Blake Foss, Carroll, Sr., 5-10, 225

OL: Nathan Harrison, BTW-Tuskegee, Sr., 6-0, 312

OL: Kelton Welborn, Beauregard, Sr., 6-1, 300

OL: Paul Daniels, Dallas Co., Sr., 6-5, 240

K: Bailey Potter, Scottsboro, Sr., 5-8, 180

 

Defense

DB: Colin Garrison, Russellville, Sr., 5-10, 160

DB: Kobe Griffin, Charles Henderson, Sr., 5-9, 170

DB: Ken Handy, Jackson, Sr., 6-2, 200

DB: Jonathon Orso, Citronelle, Jr., 6-2, 225

LB: Josh Carpenter, Jackson, Sr., 6-1, 200

LB: Landon Ezzell, Russellville, Jr., 6-2, 205

LB: Jamal Hickbottom, Williamson, Jr., 6-3, 225

LB: Sandy Poole, Wenonah, Jr., 5-8, 217

DL: Vincent Fair, Vigor, Sr., 6-1, 225

DL: Devon Matthews, Wenonah, Jr., 6-2, 195

DL: Tim McClendon, Carroll, Jr., 6-0, 205

DL: Evans Wright, Scottsboro, Sr., 6-3, 240

P: Brandon Crosby, Mae Jemison, Sr., 5-9, 180

 

Athlete

Ragan Ashley, Fairview, Sr., 6-0, 185

William Gray, Briarwood, Sr., 5-10, 195

Telvin Miller, Wenonah, Sr., 5-6, 160

Major Henderson, Guntersville, Sr., 6-0, 170

 

HONORABLE MENTION

QB: Devne Daniel, Corner, Sr.; Payton Nichols, Russellville, Sr.

RB: Deondre Hampton, Brooks, Sr.; Dyrese Hubbard, BTW-Tuskegee, Jr.

REC: Lazarius Decatur, Brooks, Jr.; CJ Williamson, Guntersville, Jr.

OL: Deven Jenkins, West Point, Jr.; Mackenan Thompson Jr., Calera, Sr.

K: Cameron Bush, Charles Henderson, Jr.; Raul Hernandez, Etowah, Jr.

DB: Chane Lindsey, Central-Tuscaloosa, Sr.; Joseph Tolbert, Eufaula, Sr.

LB Blair Green, Wenonah, Sr.; Justin Roberts, Citronelle, Sr.

DL: Jalen King, Jackson, Jr.; Preston Wilson, Mortimer Jordan, Sr.

P: Graham Haney, Eufaula, Sr.

Athlete: To’maz Pritchett, BTW-Tuskegee, Sr.; Jabronski Williams, Charles Henderson, Sr.

 

COACH OF THE YEAR

Ronald Cheatham, Wenonah

CLASS 4A

FIRST TEAM

Offense

QB: Grayson Edgemon, Madison Acad., Sr., 6-4, 190

RB: Omar Brown, North Jackson, Sr., 5-10, 202

RB: Michael Matthews, UMS-Wright, Sr., 6-1, 206

RB: Darrian Meads, Hokes Bluff, Fr., 5-10, 185

REC: Jaelin Ferdinand, Madison Acad., Sr., 6-1, 170

REC: Kolbi Fuqua, Cordova, Jr., 6-4, 200

REC: Derrick McQueen, Andalusia, Sr., 6-2, 170

OL: Brian Anderson, Catholic-Montgomery, Sr., 6-3, 280

OL: Bart Boyd, Handley, Sr., 6-1, 223

OL: Nick Canfield, Rogers, So., 5-11, 245

OL: Tommy Kanaley, Andalusia, Sr., 6-6, 285

OL: Jakari Robinson, Munford, Sr., 6-2, 298

K: Bryant Wallace, Rogers, Sr., 6-0, 170

 

Defense

DB: Allan George, Andalusia, Sr., 6-2, 180

DB: Darius Joiner, Handley, Sr., 6-2, 185

DB: Avery Moates, Wilson, Jr., 6-2, 160

DB: Brady Sherrill, Haleyville, Sr., 5-10, 187

LB: Brayden Craig, West Limestone, Jr., 5-7, 150

LB: Sterling Jones, St. James, Sr., 6-1, 230

LB: Riley Russell, Cherokee Co., Jr., 6-0, 185

LB: Fisher Simmons, Hokes Bluff, Sr., 6-0, 185

DL: Jake Baker, Tallassee, Sr., 6-1, 295

DL: Zach Fife, Cherokee Co., Sr., 6-2, 257

DL: Trevor Hines, Rogers, Sr., 5-9, 175

DL: Mason Watts, UMS-Wright, Sr., 6-0, 220

P: Jackson Spradlin, Dora, Jr., 5-7, 136

 

Athlete

Reed Blankenship, West Limestone, Sr., 6-2, 180

Jordan Garrett, Madison Acad., Sr., 5-11, 200

Sam Kimel, Randolph, Jr., 5-11, 175

Margarius Buchanan, Dadeville, Sr., 5-10, 175

 

SECOND TEAM

Offense

QB: Rhett Fetner, Handley, Sr., 6-3, 200

RB: Tae Provens, Madison Co., Jr., 6-0, 190

RB: Blake Underwood, St. James, Sr., 6-0, 190

RB: Trey Underwood, West Blocton, Jr., 6-0, 195

REC: Bryce Gurley, Madison Co., Jr., 6-1, 165

REC: Quartez Henderson, Cherokee Co., Sr., 6-0, 185

REC: Kade Lucius, Rogers, Jr., 6-2, 165

OL: Cody Hendricks, North Jackson, Sr., 5-11, 250

OL: Adam Patterson, Hokes Bluff, Sr., 6-2, 240

OL: Samuel Plash, UMS-Wright, Sr., 6-3, 250

OL: KJ Satcher, Jacksonville, Sr., 6-3, 275

OL: Deangelo Woods, Cordova, Sr., 6-2, 300

K: Hudson Burns, Handley, Sr., 5-10, 155

 

Defense

DB: Jack Pugh, UMS-Wright, Sr., 5-8, 160

DB: Chandler Teems, Leeds, Sr., 5-10, 175

DB: Jay Thomas, Hale Co., Jr., 6-2, 170

DB: Will Venable, Elmore Co., Sr., 5-11, 148

LB: Trae Drake, Handley, Sr., 6-0, 225

LB: Antonio Gurley, Andalusia, Sr., 5-11, 205

LB: Preston Malone, Northside, Sr., 6-1, 225

LB: Zack Woodard, Thomasville, Sr., 6-2, 230

DL: Jeremiah Allen, Central-Florence, Jr., 6-1, 240

DL: Caleb Ransum, Cherokee Co., Sr., 6-0, 255

DL: Ricky Samuel, W.S. Neal, So., 6-5, 265

DL: Malek Williams, Ashville, Jr., 6-0, 235

P: Josh Davis, Catholic-Montgomery, Sr., 6-4, 190

 

Athlete

Jacob Graves, Cherokee Co., Sr., 5-7, 165

Niko Richmond, Jacksonville, Sr., 6-0, 185

Alden Stroud, Alabama Chr., Jr., 5-9, 170

Jaylen Washington, Leeds, Jr., 5-9, 151

 

HONORABLE MENTION

QB: Scott McAlpine, Haleyville, So.; Ethan Wilson, Andalusia, Jr.

RB: Stevonte Tullis, Ashford, Sr.; Spanky Watts, Handley, Sr.

REC: David Poole, Catholic-Montgomery, Sr.; Peyton Reed, Satsuma, Sr.

OL: Conner Hall, Wilson, Sr.; Cody Smith, West Limestone, Sr.

K: James Sewell, Cherokee Co., Sr.; Tyler Thomas, Oneonta, Sr.

DB: Hunter Hanson, Alabama Chr., Sr.; Justin Tindle, Satsuma, Sr.

LB: Demareous Smith, Rogers, Sr.; Jackson Vest, Randolph, Jr.

DL: Lane Corbitt, North Jackson, Sr.; Kyle Green, Hamilton, Sr.

P: Ben Cowart, Trinity, Sr.; Bronson Schad, Madison Acad., Jr.

Athlete: Landon Cornutt, Ashville, Jr.; Matt Hiott, Bibb Co., Sr.

 

COACH OF THE YEAR

Mike Robertson, Hokes Bluff

CLASS 3A

FIRST TEAM

Offense

QB: Taylor Hayes, Piedmont, Sr., 5-11, 205

RB: Jalyn Jones, Lauderdale Co., Sr., 5-10, 225

RB: Caleb Roebuck, Sylvania, Sr., 6-1, 195

RB: Austin Tucker, Ohatchee, Sr., 5-10, 165

REC: Kobe Bradley, Hillcrest-Evergreen, Jr., 5-7, 147

REC: Maurice Goodman, Weaver, Sr., 5-10, 135

REC: DeQuan Johnson, Southside-Selma, Sr., 6-1, 185

OL: Riley Benavides, Weaver, Jr., 5-10, 280

OL: Krae Keener, Piedmont, Sr., 6-2, 290

OL: Mason Langley, Piedmont, Sr., 6-3, 305

OL: Caleb Montgomery, Ohatchee, Sr., 6-0, 237

OL: Cade Sanchez, Lexington, Sr., 6-3, 250

K: Beau Horn, Mobile Chr., Sr., 5-10, 190

 

Defense

DB: JoJo Booker, T.R. Miller, Sr., 6-1, 200

DB: Edward Moore, Southside-Selma, Jr., 6-1, 190

DB: Cardavion Myers, Piedmont, Jr., 6-1, 175

DB: Hennis Washington, Opp, Sr., 6-0, 190

LB: Austin Brazier, Piedmont, Sr., 6-2, 225

LB: Taylor Eubanks, Ohatchee, Sr., 5-10, 200

LB: Jaymiane Fils-Aime, Daleville, Sr., 6-1, 225

LB: Tyler Olds, Montevallo, So., 6-0, 175

DL: Logan Beadles, Piedmont, Jr., 6-3, 300

DL: Adam Ingram, Oakman, Sr., 6-4, 260

DL: Tramkequez Lane, Opp, Sr., 6-2, 230

DL: Demetrius Smith, Montevallo, Jr., 6-1, 225

P: Britt Sparks, American Chr., Sr., 6-5, 205

 

Athlete

Tyrik Hall, Weaver, Sr., 5-5, 180

Collin Herring, Gordo, Jr., 5-9, 185
Orlando Lacey, Opp, Sr., 6-0, 175

Troy Young, Mobile Chr., Sr., 6-1, 195

 

SECOND TEAM

Offense

QB: Koy Chapman, Gordo, Sr., 6-2, 200

RB: Jonate Cotton, New Hope, Sr., 6-1, 194

RB: Lee Stanley, Piedmont, Jr., 5-9, 175

RB: Tyson Teague, West Morgan, So., 5-10, 160

REC: Essie Davis, Gordo, Sr., 6-0, 190

REC: Javon Ivory, Clarke Co., So., 6-2, 190

REC: Dylan Morton, Holly Pond, Sr., 6-3, 182

OL: Ryan Gagliano, Flomaton, Sr., 6-6, 300

OL: Austin Guyse, West Morgan, Jr., 6-3, 290

OL: Collin Sanchez, Lexington, Sr., 6-5, 245

OL: Jake Whitehead, Pisgah, Sr., 6-3, 273

OL: Lee Williams, Gordo, Sr., 6-0, 186

K: Jose Hernandez, Locust Fork, So., 5-8, 150

 

Defense

DB: Garrett Boland, Vinemont, Sr., 5-11, 145

DB: Keith Gallmon, Mobile Chr., Jr., 6-0, 190

DB: Juhmir Lampley, Pike Co., Sr., 5-8, 165

DB: Connor Woods, Oakman, Jr., 5-10, 175

LB: Jud Blount, Montgomery Acad., Sr., 5-9, 195

LB: Bo Ezell, Bayside Acad., Sr., 6-1, 195

LB: Ricky Hall, Providence Chr., Sr., 5-11, 180

LB: Ja’Len Sims, Fultondale, So., 6-1, 210

DL: Matt Elston, Weaver, Sr., 6-0, 220

DL: Michael Kelly, Montgomery Acad., Sr., 6-3, 208

DL: Jason King, Fultondale, Jr., 5-8, 220

DL: Kaine Yates, Hanceville, Sr., 6-3, 215

P: Kainan Pouncy, Daleville, Sr., 6-1, 220

 

Athlete

Tre’Shawn Brown, Montevallo, Sr., 6-1, 180

Bret Clark, New Hope, Sr., 5-11, 186

Caleb Jones, Holly Pond, Sr., 5-10, 175

Darius Smith, Slocomb, Sr., 5-11, 180

 

HONORABLE MENTION

QB: Raymond Graham, Central-Coosa, Sr.; Zac Oden, Montevallo, Sr.

RB: Reggie Rayford, Cottage Hill, Jr.; Keefe White, Montgomery Acad., Jr.

REC: Trey Dixon, Flomaton, Sr.; Carson McGinnis, Carbon Hill, So.

OL: Austin Cummings, American Chr., Sr.; Chris Nobles, T.R. Miller, Jr.

K: none.

DB: Pierce Porter, North Sand Mountain, Sr.; Khalil Yow, Fultondale, Jr.

LB: Caden Dowdell, Beulah, So.; Tekevin Thomas, Pike Co., Jr.

DL: Austin Glasscox, Locust Fork, Sr.; Jetez Hamilton, Colbert Co., Jr.

P: Henry Beckett, Houston Acad., So.; Thomas Langdon, Gordo, Sr.

Athlete: Spencer Sartain, Lauderdale Co., Sr.; B.J. Smalls, Hanceville, Sr.

 

COACH OF THE YEAR

John Ritter, West Morgan

 

CLASS 2A

FIRST TEAM

Offense

QB: Tre Story, Lanett, Sr., 6-2, 185

RB: DeMontez Hinton, Aliceville, Sr., 5-10, 182

RB: Dilan Kilpatrick, Fyffe, Sr., 6-0, 200

RB: Garrett Sanders, G.W. Long, Sr., 5-7, 170

REC: Andre Little, West End, Sr., 6-1, 180

REC: Anquaevious Pollard, Lanett, Jr., 6-6, 205

REC: Juwan Tyus, Verbena, Sr., 6-3, 197

OL: Tyler Harris, Luverne, Jr., 6-2, 260

OL: Dalton Harrison, Washington Co., Sr., 5-10, 240

OL: Courtney Holloway, LaFayette, Sr., 6-0, 302

OL: Jase Jones, Fyffe, Sr., 6-2, 247

OL: Tyler Wilhelm, Fyffe, Sr., 6-2, 245

K: Juan Castro, Cleveland, Jr., 5-10, 170

 

Defense

DB: Trikweze Bridges, Lanett, So., 6-4, 175

DB: Cayde Elliott, Cold Springs, Sr., 5-11, 165

DB: Trey Rivers, Leroy, Sr., 5-10, 160

DB: Oman Smothers, Tanner, Sr., 5-10, 160

LB: Tyler Blakely, Collinsville, Sr., 5-11, 195

LB: Lee Davis, Samson, Sr., 6-1, 190

LB: Hunter Green, Cleveland, Sr., 6-0, 200

LB: Zarian Heard, LaFayette, Sr., 5-11, 195

DL: Wes Davis, Samson, Sr., 6-0, 220

DL: Travon Mathis, Lanett, Sr., 6-3, 270

DL: Zakobe Shoulders, Tanner, Jr., 5-9, 220

DL: Deonte Taylor, Aliceville, Sr., 6-2, 220

P: Dawson Hamlin, Zion Chapel, Jr., 6-3, 175

 

Athlete

Anthony Miller, Verbena, Sr., 5-6, 140

Malik Smith, Sheffield, Sr., 6-2, 190

Chadarius Townsend, Tanner, Sr., 6-1, 190

JaTarvious Whitlow, LaFayette, Sr., 6-0, 205

 

SECOND TEAM

Offense

QB: Tristan Short, Verbena, Sr., 6-0, 165

RB: Drew Hill, Horseshoe Bend, Sr., 5-8, 190

RB: Marcus McGhee, Luverne, Jr., 6-0, 200

RB: Dee Williams, Elba, Sr., 5-8, 190

REC: Bailey DeLoach, Fayetteville, Sr., 5-10, 165

REC: Donovan Goodwin, Sheffield, Sr., 6-2, 225

REC: CJ Yarbrough, Tanner, So., 6-3, 195

OL: Blake Baker, Reeltown, Sr., 6-5, 250

OL: Gunnar Dunaway, New Brockton, Sr., 6-3, 283

OL: Carlos Smith, G.W. Long, Sr., 6-2, 270

OL: Riley Smith, Ranburne, Sr., 5-11, 245

OL: Torran Smith, Reeltown, Sr., 6-0, 329

K: Max Weeks, New Brockton, Sr., 6-3, 180

 

Defense

DB: Caeden Godfrey, Westbrook Chr., Jr., 6-0, 170

DB: Clay Kelley, New Brockton, Sr., 5-9, 178

DB: Nick Randolph, Cleveland, Sr., 5-10, 160

DB: MyKale Trammell, LaFayette, Sr., 5-11, 185

LB: Court Coley, Westbrook Chr., Jr., 6-0, 205

LB: Rob English, Elba, Sr., 6-2, 195

LB: Brandon Heard, Horseshoe Bend, Sr., 5-9, 205

LB: DeAngelo Kimbrough, LaFayette, Sr., 5-10, 200

DL: Jamal Beaty, G.W. Long, Sr., 5-10, 180

DL: Baraskious Dowdell, Lanett, Jr., 6-2, 230

DL: Michael Patton, West End, So., 5-11, 160

DL: Steven Wash, Collinsville, Sr., 6-0, 250

P: Chad Stinson, Horseshoe Bend, Jr., 5-10, 185

 

Athlete

Michael Anderson, Washington Co., Sr., 6-1, 190

JaMarquez Boston-Gaines, LaFayette, Jr., 5-11, 185

Bradon Carver, Sand Rock, Sr., 6-0, 195

Jamar Richardson, Aliceville, Sr., 6-1, 180

 

HONORABLE MENTION

QB: Jeremiah Harris, Abbeville, Sr.; Payne Stancil, West End, Jr.

RB: Robert Houston, LaFayette, Jr.; Jordan Malin, West End, Sr.

REC: Mannie Ford, Sheffield, Sr.; Zach Garcia, Samson, Sr.

OL: Webb Dobbins, Billingsley, Sr.; DeWayne Miller, West End, Jr.

K: Jake Houle, Ranburne, Sr.

DB: Bryson Peavy, Ariton, So.

LB: Ky’Woine Thomas, Keith, Jr.; Junior Tomas, West End, Sr.

DL: ZyQuez Mitchell, LaFayette, Sr.; Jordan Thompson, Billingsley, Sr.

P: Carson Carver, Sand Rock, Jr.; Landon Reed, Billingsley, Sr.

Athlete: Zack Alford, Goshen, Jr.; J.T. Wise, Samson, Sr.

 

COACH OF THE YEAR

Rico Jackson, Aliceville

CLASS 1A

FIRST TEAM

Offense

QB: Jacob Free, Brantley, Sr., 6-5, 211

RB: Dax Benton, Hubbertville, Sr., 6-1, 185

RB: Terence Dunlap, Maplesville, Sr., 5-11, 178

RB: John Lee, Red Level, Sr., 5-11, 190

REC: Christian Emberg, Berry, Jr., 5-11, 155

REC: David Smith, Victory Chr., Sr., 5-8, 155

REC: Nathaniel Watson, Maplesville, Jr., 6-3, 215

OL: Brandon Bates, Linden, Sr., 5-11, 245

OL: Zack Collins, Sumiton Chr., Sr., 6-0, 240

OL: Tyrone Davis, Maplesville, Jr., 6-2, 315

OL: Matthew Mann, Addison, Sr., 6-3, 255

OL: Zeke Powell, Georgiana, Sr., 6-4, 300

K: Mitchell Baker, Donoho, Sr., 6-1, 185

 

Defense

DB: Cameron Borden, Winterboro, Jr., 5-8, 155

DB: Dequan Charleston, Linden, Sr., 6-1, 180

DB: Quae Drake, Wadley, Jr., 6-2, 170

DB: Tommy Woodall, Sumiton Chr., Sr., 5-7, 160

LB: Timothy Bradley, Maplesville, So., 5-11, 185

LB: Cameron Longmire, Georgiana, Jr., 5-8, 195

LB: Ben McGough, Decatur Heritage, Sr., 5-11, 180

LB: DeVonta Poole, Linden, Sr., 6-0, 185

DL: Devin March, Houston Co., Jr., 6-2, 215

DL: Jah’Darius McIntosh, Sweet Water, So., 5-9, 155

DL: Tristen Thetford, Maplesville, So., 6-0, 210

DL: Willy Washington, Isabella, Jr., 6-0, 250

P: William Brown, McKenzie, Sr., 6-2, 185

 

Athlete

Dakota Lambert, Spring Garden, Sr., 5-10, 170

Sammy Latham, Sumiton Chr., Sr., 5-10, 182

Cordarius Pritchett, Marengo, Sr., 5-10, 170

Noah Rice, Addison, Sr., 5-11, 170

 

SECOND TEAM

Offense

QB: Zach Thomas, Pickens Co., Sr., 6-2, 195

RB: Caleb Bonner, Pickens Co., Sr., 6-3, 205

RB: C.J. Cook, Notasulga, Sr., 6-0, 190

RB: Chris Shufford, McKenzie, Sr., 5-8, 161

REC: Jeff Hunter, Decatur Heritage, Sr., 6-1, 195

REC: Tommy Spivey, Brantley, Sr., 6-1, 170

REC: Walter Tatum, Notasulga, Jr., 6-0, 185

OL: Noah Barnett, Hackleburg, Jr., 5-11, 215

OL: Seth Bishop, Cedar Bluff, Sr., 6-1, 240

OL: Ethan Morrison, Berry, Sr., 6-2, 305

OL: Bobby Talley, Lynn, Jr., 6-1, 280

OL: Labrandon Tatum, Notasulga, Sr., 6-1, 255

K: C.J. LeCroy, Isabella, Sr., 5-11, 170

 

Defense

DB: Matt Harper, Hackleburg, Sr., 6-0, 170

DB: Isaiha Jones, Cedar Bluff, Jr., 5-11, 170

DB: Trent Sams, Sweet Water, Jr., 5-10, 150

DB: Jamarcus Sims, Georgiana, Jr., 6-2, 180

LB: De’Angelos Crispin, Marengo, Jr., 6-4, 230

LB: Stone Fincher, Hackleburg, So., 5-9, 155

LB: Connor Fordham, Wadley, Sr., 6-0, 185

LB: Ross Johnson, Cedar Bluff, So., 6-2, 250

DL: Landon Lawson, Gaylesville, Sr., 6-0, 190

DL: Kevin Mims, Maplesville, Sr., 5-10, 160

DL: PJay Smith, Spring Garden, So., 5-8, 175

DL: KwaDarius Tatum, Loachapoka, Sr., 5-9, 263

P: Johnny Robertson, A.L. Johnson, Jr., 6-2, 190

 

Athlete

Charles Blackmon, Linden, Sr., 6-0, 180

Immanuel Dawsey, Houston Co., Jr., 5-11, 170

Shamar Lewis, Sweet Water, Jr., 5-11, 168

Zeb Maze, Addison, Sr., 5-11, 240

 

Honorable mention

QB: James Raines, Berry, Sr.; Christopher Robinson, Linden, Sr.

RB: Trevell Smith, Houston Co., Jr.; Tanner Talley, Sumiton Chr., Sr.

REC: Ray Elliott, Shoals Chr., Sr.; D’Andre Sinclair, Brantley, Jr.

OL: Khalil Keith, Winterboro, Sr.; Jonathon Shinn, Cedar Bluff, Sr.

K: none.

DB: Trey Lewis, Millry, Fr.

LB: Seth Barrentine, Pickens Co., Sr.

DL: Antwan Cowan, Notasulga, Sr.; Lecedric Haynes, Georgiana, So.

P: Corey Alexander, Lynn, Sr.

Athlete: Evan Crowe, Hackleburg; Christian Williams, Georgiana, So.

 

COACH OF THE YEAR

Tate Leonard, Isabella

AISA

FIRST TEAM

Offense

QB: Griffin McKenzie, Monroe Acad., Jr., 5-9, 165

RB: Weldon Aydelott, Marengo Acad., Sr., 5-10, 195

RB: Brandon Reid, Lowndes Acad., Sr., 5-10, 185

RB: Thomas Sims, Bessemer Acad., Sr., 6-1, 205

REC: Xavier Coleman, Bessemer Acad., Jr., 6-1, 180

REC: Alvin Forward, Jackson Acad., Jr., 5-11, 150

REC: Jo-Jo Joiner, Cornerstone Chr., Sr., 6-2, 180

OL: Chasen Earnhardt, Lee-Scott, So., 6-3, 305

OL: Gerald Luster, Bessemer Acad., Sr., 6-3, 330

OL: D.J. Nettles, Marengo Acad., Sr., 6-3, 260

OL: Aaron Scroggins, Bessemer Acad., Sr., 6-1, 275

OL: Jakerrius Wyatt, Autauga Acad., Sr., 6-3, 290

K: John David Willis, Abbeville Chr., Sr., 6-0, 235

 

Defense

DB: River Barber, Autauga Acad., Sr., 6-0, 190

DB: Fred Flavors, Escambia Acad., Jr., 5-11, 170

DB: Jake Kinney, Northside Methodist, So., 5-9, 160

DB: Aaron Paige, SMCA, Sr., 5-9, 170

LB: Riley Harcrow, Pickens Acad., Jr., 5-9, 165

LB: Tyler Hussey, Pike Liberal Arts, Sr., 6-1, 180

LB: Lane Powell, Monroe Acad., Sr., 6-0, 210

LB: Noah Wilder, Bessemer Acad., Sr., 6-1, 215

DL: Zach Guy, Springwood, Jr., 6-3, 290

DL: Jeffery Lee, Autauga Acad., Sr., 6-2, 220

DL: Trae Lee, Escambia Acad., Sr., 6-2, 250

DL: Dylan Thomas, Clarke Prep, So., 6-2, 215

P: Briceson Cook, Northside Methodist, Jr., 6-5, 210

 

Athlete

K.J. Hall, SMCA, So., 5-10, 180

Malik Lyons, Chambers Acad., Sr., 5-10, 175

Kendrick Rogers, Autauga Acad., Fr., 5-10, 160

Louie Turner, Escambia Acad., Jr., 5-11, 205

 

SECOND TEAM

Offense

QB: Tripp Carr, Autauga Acad., So., 5-10, 160

RB: JT Ball, Pike Liberal Arts, Sr., 5-9, 170

RB: Gavin Caine, Clarke Prep, Jr., 6-0, 190

RB: Derrick Dunigan, Autauga Acad., Sr., 5-11, 190

REC: Devon McCree, Abbeville Chr., Sr., 6-3, 175

REC: Cameron O’Neil, Glenwood, Jr., 6-3, 190

REC: Tanner Payton, Autauga Acad., Sr., 6-0, 170

OL: Will Cadoura, Glenwood, Sr., 6-3, 300

OL: Josh Graham, Pike Liberal Arts, Sr., 6-4, 280

OL: Landon Houlditch, Marengo Acad., Sr., 6-2, 230

OL: Gabe Sexton, Evangel Chr.-Montgomery, Sr., 5-10, 255

OL: Cam Tramell, Springwood, Sr., 5-11, 265

K: Thomas Camacho, Glenwood, Jr., 6-0, 160

 

Defense

DB: Carson Allison, Glenwood, Sr., 5-11, 170

DB: Kris Brown, Escambia Acad., Sr., 5-8, 186

DB: Daryl Moore, Springwood, So., 5-9, 155

DB: Grant Tyson, Hooper, Fr., 5-9, 170

LB: Kashe Boatner, Glenwood, Sr., 6-1, 235

LB: Robby Busby, Jackson Acad., Jr., 6-0, 195

LB: Bishop Holcomb, Hooper, Sr., 6-2, 170

LB: Greg Taylor, Evangel Chr., Sr., 5-9, 212

DL: Buddy Johnson, SMCA, Jr., 6-0, 225

DL: Mateo Valdez, Chambers Acad., Sr., 6-0, 210

DL: Macklin Watson, Monroe Acad., Jr., 5-9, 230

DL: Jimbo Wheeler, Lowndes Acad., Sr., 6-0, 250

P: Jon Johnson, Lowndes Acad., Jr., 5-10, 170

 

Athlete

Tyler Chapman, South Choctaw Acad., Sr., 5-9, 160

Caleb Cook, Lakeside, Jr., 6-1, 200

Dalton McKenzie, Monroe Acad., Jr., 5-10, 170

Shykee Thomas, Springwood, Sr., 5-10, 178

  

HONORABLE MENTION

QB: Blaine Smith, Bessemer Acad., Sr.

RB: Rayshod Alexander, Northside Methodist, Sr.; Dee Smith, Evangel Chr.-Montgomery, Jr.

REC: Drew Baker, Macon-East, Jr.; Reid Potthoff, Lakeside, Sr.

OL: Josiah Parrish, Northside Methodist, Sr.; Kevin Thompson, Pike Liberal Arts, Sr.

K: Trey Finnison, Tuscaloosa Acad., So.; Kainoa Gumapac, Escambia Acad., Sr.

DB: Dalton Girard, Northside Methodist, Sr.; Zack Peacock, Macon-East, Jr.

LB: Djay Gardner, Autauga Acad., Jr.; Hunter Gilbert, Bessemer Acad., Sr.

DL: Sawyer McKenzie, Pike Liberal Arts, Sr.; Mario Richmond, Glenwood, Sr.

P: None

Athlete: Anthony Gill, Evangel Chr., Sr.; Brantley Ward, Patrician, Sr.

 

COACH OF THE YEAR

Bob Taylor, Lowndes Acad.