Locals pick up wins at Holiday Invitational

Published 4:16 pm Tuesday, December 12, 2023

By ANDREW SIMONSON | Sports Editor

BIRMINGHAM – Area athletes got the chance to pick up medals and put up impressive results at the Holiday Invitational at the Birmingham CrossPlex on Saturday, Dec. 9.

As with the previous week’s Magic City Invitational, the meet was split into two sections of finals. Chelsea, Pelham and Shelby County competed in the first finals, while Thompson, Spain Park, Oak Mountain, Briarwood, Calera and Westminster School at Oak Mountain were in the second finals.

Chelsea’s Parker Campbell won the first boys 3,200-meter run final with a time of 9:44.18 and fellow Hornet Hudson Williams came in fourth with a time of 10:11.35. In the second final, Oak Mountain’s John Shoemaker finished second with a time of 9:28.16.

Calera won the second boys 4×400-meter relay finals with a time of 3:32.71, while in the first finals, Chelsea came in second with a time of 3:36.01 and Pelham finished fourth with a time of 3:40.64.

For the second straight week, Pelham’s Tyler Mason won the first boys shot put finals with a throw of 49-05.00. Spain Park’s Jovan Taylor came in eighth in the second finals with a mark of 41-11.00.

Chelsea runners went 1-2 in the first girls 800-meter run finals as Ty Cason won with a time of 2:18.93 and Brylee Bennett came in second with a time of 2:30.79.

Cason also won the first girls 1,600-meter finals with a time of 5:09.70. Her teammate Juliette Edwards finished in eighth in the same race with a time of 5:36.14. The second final saw Oak Mountain’s Catarina Williams come in fifth with a time of 5:25.19.

Area runners made up three of the top four spots in the first boys 60-meter dash finals, with Pelham’s William McGough finishing second with a time of 6.98 seconds, Chelsea’s Brandon Sims coming in third with a time of 7.09 seconds and Eryk Brown, also of the Hornets, finishing in a tie for fourth with a time of 7.13 seconds.

In the first boys 1,600-meter run final, Chelsea’s Conner Campbell finished second with a time of 4:35.29 and his teammate Wilbur Valencia Nava came in ninth with a time of 4:46.64.

Thompson’s Bradley Franklin won his second boys 60-meter hurdles race of the year in the second final, claiming gold with a time of 7.83 seconds.

In the first final, Pelham’s Anthony Sanders finished in fifth with a time of 8.73 seconds and his teammate Marshall Watts came in sixth with a time of 8.81 seconds. Chelsea also had a pair of top 10 finishes with Connor Burley taking eighth with a time of 9.24 seconds and Key coming in 10th with a time of 9.58 seconds.

In the girls 400-meter dash, Mia Dunavant of Chelsea came in second place in the first final with a time of 59.78 seconds, and her teammate Addison Foster finished fourth with a time of 1:01.80. Spain Park’s Sydney Baker came in ninth in the second final with a time of 1:01.33.

The first boys 4×200-meter relay final saw Chelsea finish second with a time of 1:31.93 and Pelham come in third with a time of 1:33.54, while Thompson took third in the second final with a time of 1:31.70 and Calera finished seventh in the same race with a time of 1:33.06.

In the first boys long jump finals, Chelsea’s Brandon Sims came in second with a distance of 20-08.25.

Chelsea’s Alana McCulla came in second in the first girls pole vault finals after clearing a mark of 10-06.00. Oak Mountain’s Harper Richey finished in ninth in the second final with a mark of 9-06.00.

In addition, Chelsea’s Javiion Mitchell came in ninth with a time of 7.22 seconds. In the second final, Franklin came in fourth with a time of 6.99 seconds.

In the second boys 4×800-meter relay finals, Westminster OM came in third with a time of 8:33.54 and Spain Park finished fifth with a time of 8:54.92. The first finals saw Pelham come in fifth with a time of 9:01.15 and Shelby County finish in seventh with a time of 9:26.23.

The first boys triple jump final saw Chelsea’s Raymond Bridgeman come in third with a mark of 40-10.50, and in the second final, Calera’s Braxton Brooks finished ninth with a distance of 39-01.75.

Chelsea came in third place in the first girls 4×400-meter relay finals with a time of 4:17.69 and sixth place in the first girls 4×200-meter relay finals with a time of 1:54.62.

In the second girls high jump final, Thompson’s Gracie Baldwin finished in a tie for third with a mark of 16-05.50. The first final saw Pelham’s Monica Pettway come in 10th place with a mark of 14-11.25.

Pelham’s Emma Grace Howard finished third in the first girls triple jump finals with a mark of 32-11.50. Chelsea’s Tamarah Rice came in seventh in the same final with a mark of 31-10.25.

Thompson’s Akasha Dudley came in third place in the second girls shot put final with a throw that went 38-06.00. Her Warriors teammate Alaura Meyers finished in seventh in the second final with a throw of 33-07.00, and in the first final, Pelham’s Faith Medders came in eighth with a mark of 28-09.00.

Pelham’s Anthony Sanders finished fourth in the first boys high jump finals with a mark of 5-06.00.

Thompson’s Trinity Williams finished in fourth place in the second girls 60-meter hurdles final with a time of 9.27 seconds. In the first final, Chelsea’s Addison Foster came in fifth with a time of 9.79 seconds and Pelham’s Emma Grace Howard finished in sixth with a time of 9.88 seconds.

The first boys 400-meter dash final saw Key come in fifth with a time of 52.58 seconds and Shelby County’s Kenterious Wyatt finish eighth with a time of 52.96 seconds.

As for the second final, Calera picked up two top 10 finished with Jaden King coming in sixth with a time of 50.89 seconds and Quatez Williams finishing 10th with a time of 51.72 seconds.

Westminster OM finished in sixth in the second girls 4×800-meter relay finals with a time of 10:40.85, and in the first final, Pelham came in ninth with a time of 12:06.83.

In the first girls high jump final, Chelsea’s Emma Raines McGough and Pelham’s Emma Grace Howard tied for eighth place after they both recorded a mark of 4-10.00.

Briarwood’s Mary Grace Parker came in ninth place in the second girls 3,200-meter run final with a time of 12:03.58.