Pelham’s McGough, Thompson’s Franklin set school records, other athletes shine at Octameet

Published 10:36 am Friday, January 12, 2024

By ANDREW SIMONSON | Sports Editor

BIRMINGHAM – The Thompson Warriors, Pelham Panthers, Oak Mountain Eagles and Briarwood Christian Lions hit the Birmingham CrossPlex for a rare weekday meet as they took on Hewitt-Trussville, Homewood, Mountain Brook and Scottsboro at the Hump Day Octameet on Wednesday, Jan. 10.

In addition to strong performances across the meet, multiple runners set school records as the road to the state championship heats up.

Thompson’s Bradley Franklin won the boys 60-meter hurdles finals and set a new school record with a time of 7.65 seconds. He beat the next best runner by 0.69 seconds.

In the same race, Pelham’s Marshall Watts finished fifth with a time of 8.89 seconds, the Panthers’ Anthony Sanders came in seventh with a time of 8.97 seconds and Briarwood’s Gabe Margene finished ninth with a time of 9.29 seconds.

Pelham’s William McGough set a new school record with a time of 6.96 seconds in the boys 60-meter dash finals. The time was ranked No. 37 in the country and broke the existing Hump Day Octameet record.

McGough finished as the runner-up in the race and just 0.02 seconds behind Franklin, who won with a time of 6.94 seconds that was the No. 24 time in the country and also broke the meet record.

In addition, Thompson’s Kayden Washington finished fifth with a time of 7.10 seconds, Oak Mountain’s Sean Carson came in sixth with a time of 7.16 seconds and Pelham’s Jayden Hayes finished seventh with a time of 7.17 seconds.

Curtis Hill of Thompson won the boys 400-meter dash with a time of 50.19 seconds. Oak Mountain’s Cooper Jeffcoat finished fifth with a time of 51.98 seconds and Thompson’s Jamieson Morrow came in sixth with a time of 52.62 seconds.

Tyler Johnson and Preston Tartt finished back-to-back for the Warriors, with Johnson running a 52.93 for eighth place and Tartt earning ninth with a time of 53.08 seconds. Oak Mountain’s Gerrick Brown came in 10th with a time of 53.13 seconds.

Oak Mountain’s John Shoemaker came in first in the boys 1,600-meter run finals with a time of 4:23.81.

Pelham won the boys 4×200-meter relay finals with a time of 1:32.85, with Oak Mountain earning second place with a time of 1:33.59.

Tyler Mason of Pelham won the boys shot put finals with a mark of 48-10.00. Briarwood’s Charlie Thompson came in third with a throw that made a mark of 39-08.00.

Oak Mountain’s Samantha Bennett won the girls 60-meter dash finals with a time of 8.00 seconds. Thompson’s Cherish Brewer finished third with a time of 8.08 seconds.

In addition, Oak Mountain’s Chrislyn Gray came in sixth with a time of 8.22 seconds, Thompson’s Jhaidyn Suggs finished seventh with a time of 8.23 seconds and Briarwood’s Anna Reid Frost came in ninth with a time of 8.38 seconds.

Trinity Williams of Thompson came in first in the girls 60-meter hurdles finals with a time of 9.33 seconds. Briarwood’s Livi Reebals finished in fourth with a time of 10.15 seconds and Pelham’s Emma Grace Howard came in fifth with a time of 10.18 seconds.

Oak Mountain’s Julia Bueche finished in eighth in the same race with a time of 10.39 seconds and Adelaide McKeown came in ninth with a time of 10.42 seconds.

Bueche won the girls 400-meter hurdles finals with a time of 1:08.50 and McKeown came in third with a time of 1:10.33. Oak Mountain also had a fourth-place finish with Riley Leckemby’s time of 1:13.03, and Pelham’s Anna McDoanld came in fifth with a time of 1:15.28.

Alaura Myers of Thompson won the girls shot put finals with a throw that earned a mark of 33-00.00. Briarwood’s Frost came in second with a mark of 32-10.00, the Warriors’ Akasha Dudley finished fifth with a mark of 31-05.00 and Pelham’s Faith Medders earned 10th place with a mark of 28-02.00.

Pelham’s Sanders finished in second in the boys 400-meter hurdles finals with a time of 58.92 seconds and Watts came in fourth with a time of 1:01.57.

Thompson came in second in the boys 4×400-meter relay finals with a time on 3:30.51.

In addition, the Warriors finished second in the girls 4×200-meter relay finals with a time of 1:49.75, while Briarwood came in third with a time of 1:50.07 and Oak Mountain finished fifth with a tome of 1:52.20.

Briarwood’s Mary Grace Parker took home a runner-up finish in the girls 3,200-meter run finals with a time of 11:40.99 and Oak Mountain’s Faith Scardino came in fifth with a time of 12:17.36.

Emma Grace Howard of Pelham earned second in the girls high jump finals after recording a mark of 4-11.00. Her teammates Sofia Ballesteros and Jocelyn Elliott also came in the top five, with Ballesteros finishing third and Elliott coming in fifth after each earned a mark of 4-09.00.

Gracie Baldwin of Thompson finished in second in the girls triple jump finals with a mark of 32-05.25. The Panthers’ Howard came in fourth with a mark of 31-02.25.

Oak Mountain’s Sara Cothran finished as the runner-up in the girls long jump finals with a mark of 15-11.00, and Baldwin of the Warriors came in third with a mark of 15-10.50.

Behind them, Briarwood’s Ava Doss finished fourth with a mark of 15-08.25, Oak Mountain’s Savanah Clausell came in fifth with a mark of 15-06.25. Thompson’s Jaliyah Bryant finished in sixth with a mark of 14-11.75 and the Eagles’ Samiah Jones came in seventh with a mark of 14-10.25.

In the girls pole vault finals, Ansley Murphy of Briarwood came in second place after clearing a mark of 11-09.00. Oak Mountain’s Harper Richey finished in a tie for fifth with a mark of 8-09.00.

Luke Marvin of Oak Mountain finished third in the boys 3,200-meter run finals with a time of 10:13.81 and Briarwood’s Whit Thornton came in fourth with a time of 10:15.81.

Pelham had two runners finish in the top five of the boys triple jump finals as Kacee Owens came in third with a mark of 42-00.50 and Jaden Williams finished fifth with a mark of 40-03.50.

In the girls 800-meter run finals, Oak Mountain’s Catarina Williams finished in third with a time of 2:20.70. Her time was one of three top 10 finishes in the event for the Eagles as Lauren Cole came in eighth with a time of 2:28.66 and Ava Fields finished in ninth with a time of 2:28.94.

Thompson came in third place in the girls 4×400-meter relay finals with a time of 4:14.45, four seconds ahead of Oak Mountain, which finished in fourth with a time of 4:18.45.

Oak Mountain’s Jeffcoat ran a 1:59.76 in the boys 800-meter dash finals to finish in fourth place, and his teammate Shoemaker finished ninth with a time of 2:02.59.

In the boys long jump finals, Thompson’s Khalid Boykins finished fourth with a mark of 20-11.75.

Oak Mountain’s Cole came in fourth in the girls 1,600-meter run finals with a time of 5:15.89, Williams finished seventh with a time of 5:27.13 and Fields came in 10th with a time of 5:32.86.

Thompson’s Jasiel Johnson finished in fifth in the girls 400-meter dash finals with a time of 1:03.02 and the Eagles’ Cothran came in sixth with a time of 1:03.75.

Pelham’s Kacee Owens came in sixth with a mark of 20-04.00, Oak Mountain’s Sean Ray came in seventh with a mark of 19-11.00 and Corrin Hammett finished ninth with a mark of 19-05.00 and Thompson’s Dakota Murphy came in 10th with a mark of 19-01.25.