Chelsea girls, Thompson, Helena, Montevallo boys remain in top 10 of basketball rankings

Published 5:00 am Thursday, January 18, 2024

By ANDREW SIMONSON | Sports Editor

While much of the basketball world stood still for the last week with weather impacting games on Friday, Jan. 12 and Tuesday, Jan. 16, the latest basketball media rankings from the Alabama Sports Writers Association still saw changes from the previous week.

With the release of the latest rankings on Thursday, Jan. 18, Chelsea’s girls basketball team held steady at No. 8 in Class 7A, Thompson’s boys basketball team remained at No. 10 in Class 7A, Helena’s boys basketball team dropped to No. 8 in Class 6A and Montevallo’s boys basketball team moved down to No. 10 in Class 4A.

Chelsea remained at No. 8 in the Class 7A girls basketball rankings after the 20-3 Hornets played no games over the last week. After a 30-point win over Spain Park on Jan. 9, the Hornets were scheduled to face Oak Mountain on Friday, Jan. 12 and Hale County on Monday, Jan. 15 in the Brookwood Showcase.

While the showcase was cancelled with no makeup date, Chelsea’s area matchup with Oak Mountain was rescheduled to Thursday, Jan. 18 at 5:30 p.m. Afterwards, they will travel to Hewitt-Trussville on Friday, Jan. 19 for another area game.

The biggest mover in the rankings from the county was Helena, which slid five spots to No. 8 in the Class 6A boys basketball rankings. The Huskies fell to 17-5 after losing to Northridge on the road 51-45 on Saturday, Jan. 13, which was their only game in the past week after they rescheduled their games against Pelham and Center Point.

Helena will look to regain its momentum in area play against Briarwood on Friday, Jan. 19 at 7:30 p.m.

Thompson held on to its No. 10 spot in the Class 7A boys basketball rankings. The Warriors’ lone game in the past week was a 58-45 loss to No. 4 Vestavia Hills after the game was moved up one day to Thursday, Jan. 11.

After its game against Ramsay was cancelled and matchup with Parker was postponed, Thompson will return to action in area play against rival Hoover at home on Friday, Jan. 19 at 7 p.m.

Montevallo shifted down one spot to No. 10 in the Class 4A boys basketball rankings. The Bulldogs have been inactive since a 58-21 win over Holt in area play on Tuesday, Jan. 9 after games against West Blocton and Marbury were postponed, and that inactivity allowed other teams to pass them.

Montevallo will make its case to move up in the top 10 on Thursday, Jan. 18 at 6:30 p.m. against Bibb County.

To see the full rankings, read more below:

 

ASWA HIGH SCHOOL BASKETBALL RANKINGS

GIRLS

CLASS 7A

  1. Bob Jones (21-3)
  2. Sparkman (15-7)
  3. Vestavia Hills (21-3)
  4. Hewitt-Trussville (19-5)
  5. Hoover (17-6)
  6. Davidson (19-6)
  7. Daphne (16-3)
  8. Chelsea (20-3)
  9. Auburn (17-4)
  10. Foley (12-6)

Others nominated: Enterprise (18-4), Fairhope (12-9), Prattville (14-5), Tuscaloosa County (13-9).

CLASS 6A

  1. Hazel Green (23-4)
  2. Hillcrest-Tuscaloosa (17-7)
  3. Mortimer Jordan (17-2)
  4. Clay-Chalkville (19-2)
  5. Park Crossing (18-1)
  6. Huffman (16-6)
  7. Pike Road (17-3)
  8. Hartselle (13-5)
  9. McGill-Toolen (16-7)
  10. Minor (15-8)

Others nominated: Briarwood (12-8), Fort Payne (17-8), Homewood (19-4), Lee-Huntsville (14-10), Mountain Brook (14-8), Parker (14-5), Pelham (13-9), Pell City (15-9).

CLASS 5A

  1. Pleasant Grove (15-7)
  2. Jasper (17-4)
  3. Southside-Gadsden (17-4)
  4. Gulf Shores (20-6)
  5. Selma (16-0)
  6. West Point (17-3)

7 Arab (16-5)

8 Moody (19-2)

9 Scottsboro (16-6)

  1. Madison Academy (12-8)

Others nominated: Carroll (13-6), East Limestone (11-8), Sardis (16-7), St. Paul’s (15-4).

CLASS 4A

  1. Prattville Christian (17-5)
  2. Good Hope (20-2)
  3. Deshler (18-5)
  4. Jackson (21-2)
  5. Priceville (13-10)
  6. Handley (17-5)
  7. Anniston (20-3)
  8. Hale County (16-5)
  9. Geneva (12-5)
  10. UMS-Wright (18-6)

Others nominated: Cherokee County (18-3), Dora (15-4), Hamilton (14-5), St. Michael (15-3), T.R. Miller (14-4).

CLASS 3A

  1. Lauderdale County (21-0)
  2. Plainview (19-4)
  3. Clements (14-7)
  4. St. James (19-4)
  5. Trinity (16-5)
  6. Susan Moore (18-4)
  7. Southside-Selma (11-4)
  8. Monroe County (12-1)
  9. Midfield (10-9)
  10. Glencoe (14-8)

Others nominated: Ashford (9-6), Northside Methodist (14-5), Providence Christian (15-6), Straughn (14-6).

CLASS 2A

  1. Mars Hill Bible (12-5)
  2. Cold Springs (19-3)
  3. Decatur Heritage (19-3)
  4. Locust Fork (15-3)
  5. Lanett (11-4)
  6. Sulligent (12-1)
  7. Ider (13-7)
  8. Sand Rock (16-6)
  9. Abbeville (15-2)
  10. Horseshoe Bend (14-3)

Others nominated: Cottonwood (11-4), North Sand Mountain (13-7), Pisgah (12-8), Samson (13-4).

CLASS 1A

  1. Spring Garden (21-1)
  2. Skyline (13-6)
  3. Belgreen (18-5)
  4. Elba (14-4)
  5. Marion County (11-10)
  6. Shoals Christian (15-6)
  7. Winterboro (11-2)
  8. Brilliant (17-6)
  9. Keith (8-7)
  10. A.L. Johnson (7-2)

Others nominated: Autaugaville (7-7), Athens Bible (10-5), Cedar Bluff (14-8), Georgiana (8-7), Waterloo (15-9).

AISA

  1. Glenwood (20-5)
  2. Edgewood Academy (21-3)
  3. Sparta Academy (17-2)
  4. Hooper Academy (12-6)
  5. Lee-Scott (12-7)
  6. Southern Academy (10-3)
  7. Lakeside (9-10)
  8. Springwood (12-4)
  9. Fort Dale Academy (NA)
  10. Lowndes Academy (NA)

Others nominated: Abbeville Christian (6-10).

 

 

BOYS

CLASS 7A

  1. Huntsville (23-1)
  2. Hoover (20-2)
  3. Austin (19-4)
  4. Vestavia Hills (17-4)
  5. Auburn (20-3)
  6. Central-Phenix City (20-5)
  7. Mary Montgomery (19-3)
  8. JAG (19-2)
  9. Fairhope (16-4)
  10. Thompson (15-7)

Others nominated: Albertville (18-5), Baker (17-7), Dothan (14-8), Enterprise (16-4), Hewitt-Trussville (16-7), James Clemens (15-7), Tuscaloosa Co. (13-11).

 

CLASS 6A

  1. Buckhorn (18-5)
  2. Paul Bryant (17-3)
  3. Mountain Brook (16-6)
  4. Northridge (20-2)
  5. Pinson Valley (14-9)
  6. McGill-Toolen (16-5)
  7. Clay-Chalkville (16-7)
  8. Helena (17-5)
  9. Fort Payne (21-2)
  10. Cullman (14-8)

Others nominated: Athens (13-6), Hillcrest-Tuscaloosa (12-9), Homewood (17-6), Minor (16-5), Mortimer Jordan (15-6), Murphy (16-7), Pelham (20-5), Theodore (13-10).

 

CLASS 5A

  1. Fairfield (19-2)
  2. Valley (11-1)
  3. Madison Academy (20-4)
  4. Sardis (19-2)
  5. Williamson (17-6)
  6. Vigor (18-5)
  7. Jasper (16-4)
  8. East Limestone (16-4)
  9. Scottsboro (12-7)
  10. Eufaula (17-5)

Others nominated: Alexandria (15-5), Carroll-Ozark (14-5), Charles Henderson (12-10), Guntersville (11-6), Ramsay (13-8), Russellville (11-5), Selma (11-3), Springville (16-7), West Point (14-8).

 

CLASS 4A

  1. Hale Co. (12-6)
  2. Jacksonville (15-5)
  3. White Plains (16-7)
  4. Jackson (17-2)
  5. Anniston (12-6)
  6. Geneva (16-6)
  7. Fultondale (10-7)
  8. Escambia Co. (10-6)
  9. Wilcox Central (12-5)
  10. Montevallo (12-5)

Others nominated: Andalusia (11-7), Brooks (16-4), Etowah (14-7), Good Hope (14-8).

 

CLASS 3A

  1. Sumter Central (14-3)
  2. Houston Academy (18-3)
  3. Cottage Hill (15-7)
  4. Geraldine (14-4)
  5. Midfield (13-8)
  6. Plainview (17-5)
  7. Providence Christian (15-5)
  8. Carbon Hill (16-5)
  9. Glencoe (11-5)
  10. Montgomery Academy (16-6)

Others nominated: Danville (15-6), Excel (9-1), Hillcrest-Evergreen (19-4), Lauderdale Co. (13-7), Northside Methodist (13-8), Oakman (9-2), Piedmont (12-7), Tarrant (12-6).

 

CLASS 2A

  1. LaFayette (13-5)
  2. Red Bay (16-5)
  3. Mars Hill Bible (14-2)
  4. Pisgah (8-6)
  5. Collinsville (14-7)
  6. Zion Chapel (16-6)
  7. B.B. Comer (12-3)
  8. North Sand Mountain (11-9)
  9. Tanner (10-6)
  10. Gaston (15-5)

Others nominated: Ariton (11-5), Chickasaw (15-6), Decatur Heritage (9-9), G.W. Long (10-9), Tuscaloosa Academy (10-4).

 

CLASS 1A

  1. Covenant Christian (16-8)
  2. Georgiana (15-2)
  3. Marion Co. (17-5)
  4. Spring Garden (15-3)
  5. Red Level (9-5)
  6. Florala (15-4)
  7. Pleasant Home (13-7)
  8. Skyline (15-4)
  9. McIntosh (18-3)
  10. Woodville (18-5)

Others nominated: Addison (14-3), Belgreen (12-6), Holy Spirit (9-7), Keith (10-8), Lynn (11-4), Talladega Co. Central (13-9).

 

AISA

  1. Bessemer Academy (15-1)
  2. Lee-Scott (19-2)
  3. Springwood (16-4)
  4. Glenwood (18-7)
  5. Escambia Academy (11-2)
  6. Abbeville Christian (13-9)
  7. Valiant Cross (16-4)
  8. Wilcox Academy (11-0)
  9. Patrician (13-1)
  10. Evangel Christian (9-7)

Others nominated: Autauga Academy (4-3), Banks Academy (7-6), Lowndes Academy (13-3).